The BEST 9K is the toughest cylindrical lock, built to deliver dependable use and superior security in a wide range of applications. What sets the 9K apart is a low-maintenance design that protects critical components from the damage that comes with every day use and abuse. That translates to a lower cost of ownership over time since the BEST 9K lock requires significantly less maintenance and lasts longer overall. With proven Grade 1 security, easy core interchangeability and a broad array of styles and finishes, the BEST 9K fits exactly where you need it.
9K37D16LS3626 BEST Locks, Cylinders, Cores, Keyblank
Regular Price $1,097.00 -50% Special Price $552.89
Availability: Available for Order
SKU
BES1009K37D16LS3626
Grade 1 Storeroom Cylindrical Lock, 16 Lever, L Rose, SFIC Less Core, Satin Chrome Finish, 4-7/8" ANSI Strike, Non-handed
Description
Specifications
| Series | 9K Series Grade 1 Cylindrical Lever Locks |
|---|---|
| Vendor | DormaKaba |
| Manufacturer | Best |
| ANSI | F86 |
| BAA Qualified | Yes |
| Base Material | Brass, Bronze |
| Fire Rating | 3 Hours {A} |
| Grade | Grade 1 |
| Installation | Commercial |
| Limited Warranty | 10 Year Warranty |
| Origin | USA |
| Finish Family | Matte Silver |
| Cylinder Type | SFIC Prep Less Core |
| Handing | Non-Handed |
| Lever/Knob Design Family | Curved Lever |
| Bolt Projection | 9/16" |
| Door Thickness | 1-3/4" to 2-1/4" |
| Function | D-Storeroom |
| Lock Face Size | 2-1/4" x 1-1/8" |
| Screws | Wood/Machine Screws |
| Std. Strike Type | ANSI Curved Lip Strike |
| UL Listing | BHMA A156.2, Series 4000, Grade 1, UL Listed |
Details
The BEST 9K Series is ideal for retrofit and new construction alike.
Features:
- Durable. Tested to over 4 million cycles, which exceeds the ANSI standard for Grade 1 cylindrical locks and exceeds Grade 1 abusive locked lever torque.
- Easy to Maintain. Lever return springs provide resistance to lever sag, which ensures that the lever assembly will not need to be reset or replaced once installed. Lever return springs are also protected inside the die-cast hub to minimize any maintenance.
- Easy to Install. Pre-assembled hub design greatly reduces the complexity and time required for installation. Installation can be completed in 5 steps.
- Quick Rekeying. BEST interchangeable core allows for customized masterkeying and quick keying changes.
Specifications:
- Latch: solid stainless steel 9/16" throw; front 2 1/4" and 1 1/8" beveled
- Lever handles: plated zinc alloy
- Trim: brass or bronze
- Strike: ANSI 2 3/4" standard; ANSI S3 4 7/8", ANSI S3 7/8" flat, and 7/8" flat strike (STK) available
- Chassis: zinc alloy and corrosion-treated steel; 2 1/16” diameter
- Door thickness: available for 1 3/4" or 2 1/4" doors; spacers available for 1 3/8" door
- Door prep: 2 1/8" diameter cross bore
- Backset: 2 3/4" standard; 3 2/4" and 5" available
Keying:
- 6-pin non-IC brass cylinder
- 6- or 7-pin SFIC option available
- Keyway options: LFIC: SCHRC-Schlage, Non-IC: COR-Corbin-Russwin, MED-Medeco, SAR-Sargent, SCH-Schlage, YAL-Yale
BEST's 9K series cylindrical lock combines top-quality materials and exceptional craftsmanship into a tough, dependable, long-lasting security solution. The 9K is easy to install, durable, and secure. BEST's range of available finishes and styles ensures that the 9K delivers aesthetics to match a variety of applications.
Instructions
Catalogs
Service Manuals
We found other products you might like!
-
ND80BD ATH 626 Schlage Locks, Cylinders, Cores, KeyblankRegular Price $836.00 -50% Special Price $461.16 -
T581BD A 626 Falcon Locks, Cylinders, Cores, KeyblankRegular Price $670.00 -50% Special Price $225.12

