PDL3000 PIN/Prox Cylindrical High Security Locks 2000 user codes (3-6 digits) and/or accepts HID prox cards and keyfobs Multilevel security - Master; manager; supervisor; basic users Easy Tap & Add batch ID card enrollment mode allows many cards to be quickly added without PC -also- downloadable from PC or enroller tool 40,000 event audit trail log 150 scheduled events PC programming/reporting Quick passage mode (without being in program mode) Weatherproof -31deg to +151degF (-35deg to +66degC) 5AA Battery operated; 60,000 cycles, typ.
PDL3000IC US26D Alarm Lock Integrated and Pushbutton
Regular Price $2,985.12 -54% Special Price $1,370.77
Availability: 17 available for order
SKU
ALA100PDL3000ICUS26D
Pushbutton Cylindrical Door Lock, with Prox Reader, 2000 Users, 40000 Event Audit Trail, Straight Lever, SFIC Prep, Less Core, Satin Chrome Finish, Non-Handed
Description
Specifications
| Series | PDL3000 Cylindrical Pin/Prox Locks |
|---|---|
| Vendor | Alarm Lock |
| Manufacturer | Alarm Lock |
| Users | 2000 |
| BAA Qualified | No |
| Base Material | Brass or Bronze |
| Fire Rating | 3 Hours {A} |
| Grade | Grade 1 |
| Installation | Commercial |
| Finish Family | Matte Silver |
| Cylinder Type | SFIC Prep Less Core |
| Keypad Type | Electronic |
| Handing | Non-Handed |
| Latch Backset Dimension | 2-3/4" |
| Lever/Knob Design Family | Straight Return Lever |
| Lock Platform | Cylindrical Lock with Proximity Keypad Trim |
| Door Thickness | 1-5/8" to 1-7/8" |
| Programmer | Optional |
| Power | Battery Pack |
| Reader Technology | 125kHz Proximity with Keypad |
| Series Name | Trilogy |
| Software | Optional |
| Std. Strike Type | T-Standard and ASA |
| UL Listing | UL Listed |
Details
Trilogy HID® Reader/Enroller Prox Lock with audit trail.
- Save all the downtime and 1/2 the cost of hardwired systems
- Provide access for up to 2000 users, with prox ID-cards or 3 to 6 digit codes including:
- Master, manager, supervisor and basic user. Users are individually programmed to use a card only, code only, or, for the highest security, both card and code.
- Built-in HID Prox reader for entry with HID125KZ prox ID cards and keyfob credentials
- Grade 1 BHMA Certified durability and rugged clutch mechanism ensure long dependable life
- Weatherproof performance for indoor and outdoor applications, wide operating temperature range of -31°F to +151°F (-35°C to +66°C)
- Electronic master key system with access customized to each user’s hours - Give each user access to common areas and/or their individual area(s) and do so defined by the actual times they are permitted entry there.
- Tap and Add batch ID card enrollment mode at lock or download from a PC
- 40,000 event audit trail; 500 scheduled events
- PC programming/reporting
The PDL3000 uses the same ID cards as hardwired access systems and installs in an hour.

