PDL4100 Similar to the DL3200 electronic door lock features plus: 2000 PIN or PIN/Prox user codes; 500 scheduled events; 40,000 audit trail Privacy Pushbutton - Push button on inside door to temporarily lock-out keypad codes (programmable option) Occupied and multi-status LED indicator, flashes when privacy session is active Self-stick instructional signage, supplied (bilingual) Keypad or PC programming/reporting Right- or left-hand, classroom or deadbolt function models 1-3/8" mortise cylinder & ASA strike, matching function, supplied. 5AA battery-pak operated; 60,000 cycles, typ. 5 Architectural finishes (US3 polished brass, 26 polished chrome, 26D satin chrome, 5 antique brass, 10B duronodic) Weatherproof -31deg to +151degF (-35deg to +66degC)
PDL4100 US26D Alarm Lock Integrated and Pushbutton
Regular Price $2,386.48 -54% Special Price $1,095.88
Availability: 24 available for order
SKU
ALA100PDL4100US26D
Pushbutton Cylindrical Door Lock, with Prox Reader, 2000 Users, 40000 Event Audit Trail, Weatherproof, Straight Lever, Satin Chrome Finish, Non-Handed
Description
Specifications
| Series | PDL4100 Privacy Cylindrical Pin/Prox Locks |
|---|---|
| Vendor | Alarm Lock |
| Manufacturer | Alarm Lock |
| Users | 2000 |
| Application | Weatherproof |
| BAA Qualified | No |
| Base Material | Brass or Bronze |
| Fire Rating | 3 Hours {A} |
| Grade | Grade 1 |
| Installation | Commercial |
| Finish Family | Matte Silver |
| Cylinder Type | Conventional Cylinder |
| Keypad Type | Electronic |
| Handing | Non-Handed |
| Latch Backset Dimension | 2-3/4" |
| Lever/Knob Design Family | Straight Return Lever |
| Lock Platform | Cylindrical Lock with Proximity Keypad Trim |
| Door Thickness | 1-5/8" to 1-7/8" |
| Programmer | Optional |
| Power | Battery Pack |
| Reader Technology | 125kHz Proximity with Keypad |
| Series Name | Trilogy |
| Software | Optional |
| Std. Strike Type | T-Standard and ASA |
| UL Listing | UL Listed |
Details
Standalone Trilogy® locks with privacy/lock down pushbutton on inner door.
- Similar to the DL3200 features plus:
- Interior LED on the inside housing indicates when the privacy session is active
- Rest assured knowing that you are safe within the room, while locking out unauthorized users.
- 2000 PIN or PIN/Prox user codes; 500 scheduled events; 40,000 audit trail
- Privacy Pushbutton – Push button on inside door to temporarily lock-out keypad codes (programmable option)
- Occupied and multi-status LED indicator, flashes when privacy session is active
- Self-stick instructional signage, supplied (bilingual)
- Keypad or PC programming/reporting
- Right- or left-hand, classroom or deadbolt function models
- 1-3/8” mortise cylinder & ASA strike, matching function supplied, only with 4500 Series
- 5AA battery-pak operated; 60,000 cycles, typical
- 3 Architectural finishes (US3 polished brass, 26D satin chrome, 10B duronodic)
- Weatherproof -31˚ to +151˚F (-35˚ to +66˚C)
Trilogy Privacy/Lock Down Pushbutton – for restrooms, on-call rooms, file rooms, fitting rooms, and classrooms.

