The RK Series has been enhanced to offer a wide variety of finishes and functions. The RK Series cylindrical locksets are an economical value for a variety of application. Perfect for multi-family housing markets, as well as light commercial applications.
RK12-BD-03-IC Arrow Locks, Cylinders, Cores, Keyblank
Regular Price $84.00 -61% Special Price $32.93
Availability: 49 available for order
SKU
ARR100RK12BD3IC
RK12-BD-03-IC Arrow Locks, Cylinders, Cores, Keyblank is available to buy in increments of 1
Grade 2 Storeroom Cylindrical Lock, Ball Knob, SFIC Less Core, Bright Brass Finish, Non-handed
Description
Specifications
| Series | RK Series Grade 2 Cylindrical Knob Locks |
|---|---|
| Vendor | ASSA Abloy |
| Manufacturer | Arrow |
| Color | Bright Brass |
| ANSI | F86 |
| Base Material | Brass |
| Fire Rating | 3 Hours {A} |
| Grade | Grade 2 |
| Installation | Commercial |
| Limited Warranty | 5 Year Warranty |
| Origin | Taiwan |
| Finish Family | Polished Brass |
| Cylinder Type | SFIC Prep Less Core |
| Handing | Non-Handed |
| Lever/Knob Design Family | Ball Knob |
| Bolt Projection | 1/2" |
| Door Thickness | 1-3/8" to 1-3/4" |
| Function | 12-Storeroom |
| Lock Face Size | 2-1/4" x 1" |
| Screws | Wood/Machine Screws |
| Std. Strike Type | T-Strike |
| UL Listing | ANSI A156.2 Series 4000, Grade 2, UL Listed |
Details
The Arrow RK Series offers a wide variety of finishes and functions.
- Construction – Cold rolled steel with zinc dichromate finish for corrosion resistance. Requires standard 2-1/8" (53.97mm) bore through door.
- Backset – 2-3/8" (60.31mm) or 2-3/4" (69.85mm).
- Door Thickness – Fits 1-3/8" (34.93mm) to 1-3/4" (44.45mm) doors standard.
- Latch – Brass 1/2" (12.7mm) throw, UL Listed, guarded latchbolt on all locking functions.
- Latch Front – 1" x 2-1/4" (25.40mm x 57.15mm) for 2-3/8" backset (60.32.mm) or 1-1/8" x 2-1/4" for 2-3/4" (69.85mm) backset.
- Exposed Trim – RK Roses are wrought brass 2-1/2" (63.5mm) diameter. Total projection from face of door is 2-3/4" (69.85mm).
- Strike – 4-7/8" ANSI (123.83mm), 2-3/4" (69.85mm) T strike, or 2-1/4" (57.15mm) full lip strike.
- Cylinder – Solid brass 6 pin. Arrow "A" keyway standard. Available in Schlage CS keyway and other competitive keyways.
- Keys – 2 brass keys.
- Handing – Non-handed.
- Thru-bolts – Removable thru-bolts standard on RL Series.
- Packaging– 10 per case.
- Warranty – Five Year Mechanical Warranty
The RK Series cylindrical locksets are an economical value for a variety of application. Perfect for multi-family housing markets, as well as light commercial applications.

