8K Cylindrical Lock Certification ANSI A156.2 Series 4000, Grade 1 as certified in Builder Hardware Manufacturers Association directory ascomplying with this standard. Underwriters Laboratories Listed by Underwriters Laboratories for use on 3 hour, A label single swinging doors. GYJT Builders Hardware-Single point Locks or Latches.
8K37D4DS3626 BEST Locks, Cylinders, Cores, Keyblank
Regular Price $1,158.00 -50% Special Price $583.63
Availability: 49 available for order
SKU
BES1008K37D4DS3626
Grade 1 Storeroom Cylindrical Lock, 4 Knob, SFIC Less Core, Satin Chrome Finish, Non-handed
Description
Specifications
| Series | 8K Series Grade 1 Cylindrical Knob Locks |
|---|---|
| Vendor | DormaKaba |
| Manufacturer | Best |
| ANSI | F86 |
| BAA Qualified | Yes |
| Base Material | Brass, Bronze |
| Fire Rating | 3 Hours {A} |
| Grade | Grade 1 |
| Installation | Commercial |
| Limited Warranty | 3 Year Warranty |
| Origin | USA |
| Finish Family | Matte Silver |
| Cylinder Type | SFIC Prep Less Core |
| Handing | Non-Handed |
| Lever/Knob Design Family | Flat Knob |
| Bolt Projection | 9/16" |
| Door Thickness | 1-3/4" to 2-1/4" |
| Function | D-Storeroom |
| Lock Face Size | 2-1/4" x 1-1/8" |
| Screws | Wood/Machine Screws |
| Std. Strike Type | ANSI Curved Lip Strike |
| UL Listing | BHMA A156.2, Series 4000, Grade 1, UL Listed |
Details
Grade 1 heavy-duty cylindrical lock.
- No keeper hole on keyed knobs for added security
- Tactile or knurled knob for blind, safety and accessibility applications
- Breakaway feature option to prevent the lock from being overpowered by a wrench
- Long bearing length in chassis for smooth, wear resistant operation
- Lead line options for radioactive doors (MRI, x-ray, etc.)
Unlike other cylindrical knob sets that are made from weaker metals, the BEST 8K Series is constructed of steel or brass to ensure the overall strength and durability of the lock.

