An economical, Grade 2 standard-duty lever lockset which provides an outstanding combination of value and performance. It???s the ideal lever lockset for standard commercial applications. When used in conjunction with the CL3300 Series Extra Heavy-Duty Grade 1 and the CL3500 Series Heavy-Duty Grade 1 Cylindrical Lever Locksets, the overall cost of many projects may be reduced without compromising functionality and durability. Typical applications
CL3851 NZD 626 CL6 Corbin Russwin Locks, Cylinders, Cores, Keyblank
Regular Price $468.00 -52% Special Price $225.39
Availability: 110 available for order
SKU
COR300CL3851NZD626CL6
CL3851 NZD 626 CL6 Corbin Russwin Locks, Cylinders, Cores, Keyblank is available to buy in increments of 1
Grade 2 Entrance or Office Cylindrical Lock, Newport Lever, Corbin Russwin 6-Pin LFIC Less Core, Satin Chrome Finish, Non-handed
Description
Specifications
| Series | CL3800 Series Grade 2 Cylindrical Lever Locks |
|---|---|
| Vendor | ASSA Abloy |
| Manufacturer | Corbin Russwin |
| Color | Satin Chrome |
| Fire Rating | 3 Hours {A} |
| Grade | Grade 2 |
| Installation | Commercial |
| Limited Warranty | 7 Years |
| Origin | USA |
| Finish Family | Matte Silver |
| Cylinder Type | LFIC Prep, Less Core |
| Handing | Not Handed |
| Lever/Knob Design Family | Return Lever |
| Bolt Projection | 1/2" Latch |
| Door Thickness | 1-3/8" - 1-3/4" |
| Function | 51-Entrance or Office Lock |
| Lock Face Size | 2-1/4" x 1-1/8" |
| Screws | Combination |
| Std. Strike Type | ANSI Strike |
Details
Grade 2 standard-duty lever lockset that provides a combination of value and performance.
- Lever Release™ for vandal resistance
- Solid cast levers
- ANSI Grade 2 certification
- UL 3-hour fire rating
- Independent lever return springs
- Through-bolts on door for solid attachment
- Covers ANSI/DHI door prep A115.18 - 1994 “Spider Cut Out”
The CL3800 Series is ideal for standard commercial applications such as interior offices, closets, multifamily housing, restaurants, and retail complexes.

