An economical, Grade 2 standard-duty lever lockset which provides an outstanding combination of value and performance. It???s the ideal lever lockset for standard commercial applications. When used in conjunction with the CL3300 Series Extra Heavy-Duty Grade 1 and the CL3500 Series Heavy-Duty Grade 1 Cylindrical Lever Locksets, the overall cost of many projects may be reduced without compromising functionality and durability. Typical applications
CL3857 NZD 626 Corbin Russwin Locks, Cylinders, Cores, Keyblank
Regular Price $468.00 -52% Special Price $225.39
Availability: 190 available for order
SKU
COR300CL3857NZD626
CL3857 NZD 626 Corbin Russwin Locks, Cylinders, Cores, Keyblank is available to buy in increments of 1
Grade 2 Storeroom or Closet Cylindrical Lock, Newport Lever, Conventional Cylinder, Satin Chrome Finish, Non-handed
Description
Specifications
| Series | CL3800 Series Grade 2 Cylindrical Lever Locks |
|---|---|
| Vendor | ASSA Abloy |
| Manufacturer | Corbin Russwin |
| Color | Satin Chrome |
| Fire Rating | 3 Hours {A} |
| Grade | Grade 2 |
| Installation | Commercial |
| Limited Warranty | 7 Years |
| Origin | USA |
| Finish Family | Matte Silver |
| Cylinder Type | Conventional Cylinder |
| Handing | Not Handed |
| Lever/Knob Design Family | Return Lever |
| Bolt Projection | 1/2" Latch |
| Door Thickness | 1-3/8" - 1-3/4" |
| Function | 57-Storeroom or Closet Lock |
| Lock Face Size | 2-1/4" x 1-1/8" |
| Screws | Combination |
| Std. Strike Type | ANSI Strike |
Details
Grade 2 standard-duty lever lockset that provides a combination of value and performance.
- Lever Release™ for vandal resistance
- Solid cast levers
- ANSI Grade 2 certification
- UL 3-hour fire rating
- Independent lever return springs
- Through-bolts on door for solid attachment
- Covers ANSI/DHI door prep A115.18 - 1994 “Spider Cut Out”
The CL3800 Series is ideal for standard commercial applications such as interior offices, closets, multifamily housing, restaurants, and retail complexes.

