The ML2000 Series Grade 1 Mortise Lock is designed to meet the rigors of high trasffic commercial, institutional, industrial and government applications. Constructed of heavy gauge steel, the lockbody features our patented quick reversible latchbolt and a 1" stainless steel deadbolt. A wide variety of trim designsand functions with a 10 year warranty lend to the ML2000's versatility and reliability, making it the ideal choice for use in offices, schools, hospitals, hotels and other high use applications.
ML2051 CSA 626 LC Corbin Russwin Locks, Cylinders, Cores, Keyblank
Regular Price $1,487.00 -52% Special Price $716.14
Availability: Available for Order
SKU
COR300ML2051CSA626LC
ML2051 CSA 626 LC Corbin Russwin Locks, Cylinders, Cores, Keyblank is available to buy in increments of 1
Entrance or Office Mortise Lock, CS Lever, A Rose, Satin Chrome
Description
Specifications
| Series | ML2000 Series Mortise Locks |
|---|---|
| Vendor | ASSA Abloy |
| Manufacturer | Corbin Russwin |
| Application | Complete Lock |
| Color | Satin Chrome |
| BAA Qualified | Yes |
| Base Material | Brass or Bronze |
| Fire Rating | 3 Hours {A} |
| Grade | Grade 1 |
| Limited Warranty | 10 Years |
| Origin | USA |
| Handing | Field Reversible |
| Bolt Projection | 3/4" Latchbolt |
| Door Thickness | 1-3/4" |
| Function | 51-Entrance or Office |
| Lock Face Size | 8" x 1-1/4" |
| Screws | Combination |
| Std. Strike Type | ASA |
Details
The ML2000 series is a Grade 1 mortise lock designed to meet the rigors of high-traffic commercial, institutional, industrial and government applications.
- Handing: Handed; quick reversible. The lockset can be re-handed without disassembling the lock case.
- Door Thickness: 1-3/4" (44mm) standard. Optional door thicknesses available.
- Backset: 2-3/4" (70mm).
- Lockcase: Heavy-gauge steel, 5-7/8" (149mm) x 4" (102mm) x 15/16" (24mm). Optional: non-ferrous lockcase for corrosion resistance.
- Front: Heavy-gauge steel, 8" (203mm) x 1-1/4" (32mm) x -3/32" (2mm). Accommodates flat doors and doors beveled 1/8" (3mm) in 2" (51mm). Furnished 1-1/16" (27mm), optional D138, wide for 1-3/8" (35mm) doors.
- Armored Front: Wrought brass, bronze or stainless steel attached by machine screws to lockcase front. ML2000HS & ML2000VR utilizes security Torx® screws.
- Latchbolt: 2-piece mechanical with anti-friction insert, 5/8" (16mm) x 1" (25mm) x 3/4" (19mm) throw.
- Keys: Two nickel silver standard.
- Federal: Meets FF-H-106C.
- Environmental Product Declaration: (EPD) certified
The ML2000 Series is constructed of heavy-duty gauge steel and features a lockbody with the patented Quick Reversible latchbolt. A wide variety of trim designs and functions and a 10-year warranty lend to the ML2000’s versatility and reliability, making it the ideal choice for use in offices, schools, hospitals, hotels and other high-use applications.
Instructions
- ML2000VR Vandal Resistant Trim Installation Instructions
- Mortise Lock Occupancy Indicators (Without Cylinder) Installation Instructions
- Mortise Lock Occupancy Indicators (With Cylinder) Installation Instructions
- ML2000 Inspire Roseless Trim (J) Installation Instructions
- Video: Changing the Hand on the ML20608
- Video: HPSK Push/Pull Trim Installation
- Video: ML2000 Series Mortise Lock with Sectional Rose Trim Installation
- Corbin Russwin IN120 WiFi/IN220 PoE Mortise Lockset Installation Instructions
- Corbin Russwin ML2000 Series Mortise Lock with VN Escutcheon Trim & V Series Indicators Installation Instructions
- Corbin Russwin ML2000 Series Mortise Lock with Sectional Indicator Trim & V Series Indicators Installation Instructions
- Corbin Russwin ML2000 Series Mortise Locks with Sectional/Rose Trim MELR Installation Instructions

