Dexter is a prominent security brand sold in almost 130 countries across the globe. Dexter locksets offer a variety of products to keep customers safe and secure throughout their daily lives and when security is needed the most. For high-traffic applications, Dexter has constructed their lockset to cycle 1,000,000 times without failure. The C1000 Series Cylindrical Lock has attained the highest certification in the industry, Grade 1. The C1000 Series comes in multiple functions, lever styles, finishes and are supplied with Schlage C Keyways.
C1000-CLRM-R-626-KDC Dexter Locks, Cylinders, Cores, Keyblank
Regular Price $301.00 -66% Special Price $101.14
Availability: 78 available for order
SKU
DEX100C1000CLRMR626KDC
Grade 1 Classroom Cylindrical Lock, Clutching, Regular Lever, 3-7/16" Rose Diameter, Conventional Cylinder, Satin Chrome Finish, Non-Handed
Description
Specifications
| Series | C1000 Series Grade 1 Cylindrical Locks |
|---|---|
| Vendor | Allegion |
| Manufacturer | Dexter |
| Color | Satin Chrome |
| ANSI | F84 |
| Base Material | Brass, Bronze |
| Fire Rating | 3 Hours {A} |
| Grade | Grade 1 |
| Installation | Commercial |
| Limited Warranty | 5 Years |
| Origin | Mexico |
| Finish Family | Matte Silver |
| Cylinder Type | Conventional Cylinder |
| Handing | Non-Handed |
| Lever/Knob Design Family | Straight Return Lever |
| Bolt Projection | 1/2" |
| Door Thickness | 1-3/8" to 2" |
| Function | CLRM-Classroom |
| Lock Face Size | 2-1/4" x 1" |
| Screws | Wood/Machine Screws |
| Std. Strike Type | ANSI Curved Lip Strike |
| UL Listing | ANSI A156.2 Series 4000, Grade 1, UL Listed |
Details
Grade 1, UL listed 3 hour.
- 1 3⁄8" to 2" door range standard
- All functions include 1 1 ⁄8" x 2 1 ⁄4" square-corner beveled latch with 2 3⁄4" backset and ANSI 1 1 ⁄4" x 4 7 ⁄8" curved lip strike
- Accommodate Schlage C cylinders are 6-pin cylinders keyed 6, keyed different
Accommodates SFIC to accept 6-pin/7-pin.
Catalogs
We found other products you might like!
-
GL87-SR-26D Arrow Locks, Cylinders, Cores, KeyblankRegular Price $403.00 -52% Special Price $194.08 -
ND70PD RHO 626 Schlage Locks, Cylinders, Cores, KeyblankRegular Price $896.00 -52% Special Price $494.42 -
ND94PD RHO 626 Schlage Locks, Cylinders, Cores, KeyblankRegular Price $980.00 -52% Special Price $540.79 -
AU5408LN 626 ACCENTRA Locks, Cylinders, Cores, KeyblankRegular Price $964.00 -52% Special Price $464.26 -
T561PD D 626 Falcon Locks, Cylinders, Cores, KeyblankRegular Price $670.00 -52% Special Price $225.12

