Dexter is a prominent security brand sold in almost 130 countries across the globe. Dexter locksets offer a variety of products to keep customers safe and secure throughout their daily lives and when security is needed the most. For medium-traffic applications, Dexter has constructed their lockset to cycle 400,000 times without failure. The C2000 Series Cylindrical Lock has attained the industry testing standard of Grade 2. The C2000 Series comes in multiple functions, lever styles, finishes and are supplied with Schlage C Keyways.
C2000-ENTR-B-630-SFIC Dexter Locks, Cylinders, Cores, Keyblank
Regular Price $87.00 -66% Special Price $29.23
Availability: 270 available for order
SKU
DEX100C2000ENTRB630SFIC
C2000-ENTR-B-630-SFIC Dexter Locks, Cylinders, Cores, Keyblank is available to buy in increments of 1
Grade 2 Entry/Office Cylindrical Lock, Non-Clutching, Ball Knob, 3" Rose Diameter, SFIC Prep Less Core, Satin Stainless Steel Finish, Non-Handed
Description
Specifications
| Series | C2000 Series Grade 2 Cylindrical Locks |
|---|---|
| Vendor | Allegion |
| Manufacturer | Dexter |
| ANSI | F109 |
| Base Material | Stainless Steel |
| Fire Rating | 3 Hours {A} |
| Grade | Grade 2 |
| Installation | Commercial |
| Limited Warranty | 5 Years |
| Origin | Mexico |
| Finish Family | Matte Silver |
| Cylinder Type | SFIC Prep Less Core |
| Handing | Non-Handed |
| Lever/Knob Design Family | Ball Knob |
| Bolt Projection | 1/2" |
| Door Thickness | 1-3/8" to 1-3/4" |
| Function | ENTR-Entry/Office |
| Lock Face Size | 2-1/4" x 1" |
| Screws | Wood/Machine Screws |
| Std. Strike Type | ANSI Curved Lip Strike |
| UL Listing | ANSI A156.2 Series 4000, Grade 2, UL Listed |
Details
Grade 2, UL listed 3 hour.
- 1 3⁄8" to 1 3⁄4" door range standard
- Brass (605) ball knobs come packaged with square-corner beveled latch with 2 3⁄8" backset and ANSI 1 1 ⁄4" x 2 1 ⁄4" T-Strike standard.
- All other functions (except dummy) include 1 1 ⁄8" x 2 1 ⁄4" square-corner beveled latch with 2 3⁄4" backset and ANSI 1 1 ⁄4" x 4 7 ⁄8" curved lip strike (30-148)
- Schlage C cylinders are 6-pin cylinders keyed 6, keyed different
- Accommodate SFIC to accept 6-pin/7-pin
The Dexter C2000 series is a grade 2 cylindrical lockset that is offered in 3 trims and 4 finishes.

