Dexter is a prominent security brand sold in almost 130 countries across the globe. Dexter locksets offer a variety of products to keep customers safe and secure throughout their daily lives and when security is needed the most. For medium-traffic applications, Dexter has constructed their lockset to cycle 400,000 times without failure. The C2000 Series Cylindrical Lock has attained the industry testing standard of Grade 2. The C2000 Series comes in multiple functions, lever styles, finishes and are supplied with Schlage C Keyways.
C2000-STRM-C-626-KDC Dexter Locks, Cylinders, Cores, Keyblank
Regular Price $148.00 -66% Special Price $49.73
Availability: 30 available for order
SKU
DEX100C2000STRMC626KDC
C2000-STRM-C-626-KDC Dexter Locks, Cylinders, Cores, Keyblank is available to buy in increments of 1
Grade 2 Storeroom Cylindrical Lock, Non-Clutching, Curved Lever, 3" Rose Diameter, Conventional Cylinder, Satin Chrome Finish, Non-Handed
Description
Specifications
| Series | C2000 Series Grade 2 Cylindrical Locks |
|---|---|
| Vendor | Allegion |
| Manufacturer | Dexter |
| ANSI | F86 |
| Base Material | Brass, Bronze |
| Fire Rating | 3 Hours {A} |
| Grade | Grade 2 |
| Installation | Commercial |
| Limited Warranty | 5 Years |
| Origin | Mexico |
| Finish Family | Matte Silver |
| Cylinder Type | Conventional Cylinder |
| Handing | Non-Handed |
| Lever/Knob Design Family | Curved Return Lever |
| Bolt Projection | 1/2" |
| Door Thickness | 1-3/8" to 1-3/4" |
| Function | STRM-Storeroom |
| Lock Face Size | 2-1/4" x 1" |
| Screws | Wood/Machine Screws |
| Std. Strike Type | ANSI Curved Lip Strike |
| UL Listing | ANSI A156.2 Series 4000, Grade 2, UL Listed |
Details
Grade 2, UL listed 3 hour.
- 1 3⁄8" to 1 3⁄4" door range standard
- Brass (605) ball knobs come packaged with square-corner beveled latch with 2 3⁄8" backset and ANSI 1 1 ⁄4" x 2 1 ⁄4" T-Strike standard.
- All other functions (except dummy) include 1 1 ⁄8" x 2 1 ⁄4" square-corner beveled latch with 2 3⁄4" backset and ANSI 1 1 ⁄4" x 4 7 ⁄8" curved lip strike (30-148)
- Schlage C cylinders are 6-pin cylinders keyed 6, keyed different
- Accommodate SFIC to accept 6-pin/7-pin
The Dexter C2000 series is a grade 2 cylindrical lockset that is offered in 3 trims and 4 finishes.

