E50 3 V54 Arrow Locks, Cylinders, Cores, Keyblank
Description
Specifications
| Series | Arrow E Series Deadbolts |
|---|---|
| Vendor | ASSA Abloy |
| Manufacturer | Arrow |
| ANSI | A156.36 |
| Grade | Grade 2 |
| Installation | Commercial |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Finish Family | Polished Brass |
| Cylinder Type | Non-Keyed |
| Handing | Non-Handed |
| Bolt Projection | 1" |
| Door Thickness | 1-3/8" - 1-3/4" |
| Function | 50-Indicator Deadbolt |
| Lock Face Size | 2-1/4" x 1" |
| Screws | Combination |
| Std. Strike Type | Flat |
Details
Arrow E Series deadlocks are unsurpassed for value, quality and durability.
- ANSI A156.5, Auxiliary Locks, Grade 2
- Underwriters Laboratories (UL and CUL) listed for use on A label or lesser doors when used in conjunction with a rated primary latching device
Our tamper resistant rotating wrench-proof collar, steel deadbolt with hardened steel pin insert and concealed screws are security features that have made the E Series the most specified deadlock in its class.
Housing: Two-piece housing, with free spinning outer ring to prevent wrenching. Concealed mounting screws standard on double cylinder functions.
Thru-bolting: supplied with two 1/4" (6.35 mm) steel thru-bolts.
Deadbolt: 1" (25.40 mm), solid steel deadbolt throw with hardened steel pin insert.
Backset: 2-3/8" (60.32 mm), 2-3/4" (69.85 mm).
Deadbolt fronts:
- 2-1/4" (57.15 mm) x 1" (25.40 mm) standard for 2-3/8" (60.32 mm) backset,
- 2-1/4" (57.15 mm) x 1-1/8" (28.57 mm) standard for 2-3/4" (69.85 mm) backset. Drive-in deadbolts are available.
Doors: 1-3/8" (34.925 mm) to 1-3/4" (44.45 mm) thick standard.
Strikes: Supplied standard with #395 strike pack (metal and wood).
Handing: All functions are reversible.
Cylinder, Standard: Solid brass, Arrow “A” deyway, drilled for 6 pins, pinned to 5 for stock. E41/42 is available 5 pin, Arrow AR and Schlage C only. Supplied with two keys. Available in Schlage CS keyway and other competitive keyways.**Product will accept other manufacturers' cylinders but cannot be ordered with the product.
Cylinder Options: Accepts 6 or 7 pin interchangeable cores. Supplied less cores. Will accept Best™ or Falcon™ type cores.
Finish: US3, US4, US5A, US10, US10B, US10BE, US15, US26, US26D, BSP
E41/42 is available in US3, US15 and US26D.



