The 310 Series is a 3 hour fire-rated, industrial grade electric strike designed for extreme heavy duty applications. The all stainless steel construction of this device makes it ideal for high abuse applications that would disable other electric strikes.
310-2 24D 630 LCBMA HES Electric Strikes, Bolts, Magnet
Regular Price $1,407.00 -51% Special Price $693.37
Availability: Available for Order
SKU
HAN100310224D630LCBMA
Fail Secure, Complete 24VDC Electric Strike, 1/2" Keeper, Latchbolt & Locking Cam Monitor with Auxiliary Switch, Satin Stainless Steel
Description
Specifications
| Series | 310 Series Electric Strikes |
|---|---|
| Vendor | ASSA Abloy |
| Manufacturer | HES |
| Application | 1/2" or 5/8" Latchbolt |
| BAA Qualified | Yes |
| Base Material | Stainless Steel |
| Fire Rating | 3 Hours {A} |
| Grade | Grade 1 |
| Installation | Commercial |
| Limited Warranty | 5 Years |
| Origin | USA |
| Finish Family | Matte Silver |
| Configuration | Centered |
| Faceplate Size | 9" x 1-3/8" |
| For Use With | Cylindrical Locks, Mortise Exit and Latch Locks |
| Frame Application | Metal or Wood |
| Holding Force | 1500 lbs. |
| Keeper Size | 1/2" |
| AMP Draw | .51 @ 12V .25 @ 24V |
| Function | Fail Secure |
| Operating Voltage | 24 VDC |
| Switch Type | Latchbolt, Locking Cam Monitor with Auxiliary Switch |
Details
The 310 Series is a 3 hour fire-rated, industrial grade electric strike designed for extreme heavy duty applications.
- UL 10C fire-rated, 3 hour single door (fail secure only)
- UL 10C fire-rated, 3 hour double door (fail secure only)
- CAN4-S104 (ULC-S104) fire door conformant
- UL1034, burglary-resistant listed
- UL 294 (6th Edition) listed
- ANSI/BHMA A156.31, Grade 1
- New York City accepted
- NFPA-252 fire door conformant
- ASTM-E152 fire door conformant
- RoHS compliant
- .51 Amps @ 12VDC continuous duty
- .25 Amps @ 24VDC continuous duty
- Tamper resistant, heavy-duty construction
- Constructed entirely of stainless steel for strength and corrosion resistance
- Static strength 1,500 lbs.
- Dynamic strength 70 ft-lbs.
- Endurance rating 500,000 cycles
- Horizontally adjustable keeper to allow for door and frame misalignment
- 1/2" keeper depth (310-2)
- Non-handed
- Fail Secure (standard)
- Plug-in connector
- Five year limited warranty
- Fail Safe
- LCBMA - Latchbolt & Locking Cam Monitor with Auxiliary Switch (all except 310-2 3/4OB)
The all stainless steel construction of this device makes it ideal for high abuse applications that would disable other electric strikes.

