The 310 Series is a 3 hour fire-rated, industrial grade electric strike designed for extreme heavy duty applications. The all stainless steel construction of this device makes it ideal for high abuse applications that would disable other electric strikes.
310-4-2 24D 630 HES Electric Strikes, Bolts, Magnet
Regular Price $2,281.00 -51% Special Price $1,124.08
Availability: Available for Order
SKU
HAN1003104224D630
Fail Secure, Complete 24VDC Electric Strike, Double, PK Keeper, 5" CTC Satin Stainless Steel
Description
Specifications
| Series | 310-4-x Series Electric Strikes |
|---|---|
| Vendor | ASSA Abloy |
| Manufacturer | HES |
| Application | Surface Vertical Rod Pairs |
| BAA Qualified | Yes |
| Base Material | Stainless Steel |
| Fire Rating | No |
| Grade | Grade 1 |
| Installation | Commercial |
| Limited Warranty | 5 Years |
| Origin | USA |
| Finish Family | Matte Silver |
| Configuration | Double, 5" ctc |
| Faceplate Size | 14" x 1-1/2" |
| For Use With | Surface Vertical Rod Exit Devices |
| Frame Application | Metal or Wood |
| Holding Force | 1500 lbs. |
| Keeper Size | PK Keeper |
| AMP Draw | .51 @ 12V .25 @ 24V |
| Function | Fail Secure |
| Operating Voltage | 24 VDC |
Details
The 310-4 vertical surface mounted series is designed for heavy duty applications on single or double doors.
- UL1034, burglary-resistant listed
- UL 294 (6th Edition) listed
- ANSI/BHMA A156.31, Grade 1
- New York City accepted
- RoHS compliant
- Tamper resistant, heavy-duty construction
- Constructed entirely of stainless steel for strength and corrosion resistance
- Static strength 1,500 lbs.
- Dynamic strength 70 ft-lbs.
- Endurance 500,000 cycles
- Adjustable keeper to allow for door and frame misalignment
- Pullman keeper
- Non-handed
- Fail Secure (standard)
- Plug-in connector
- Five year limited warranty
This line of electric strikes will accommodate rim exit devices with a swinging, Pullman style latchbolt.

