The 700 series is a 3 hour fire-rated, industrial grade electric strike designed for extreme heavy duty applications. The all stainless steel construction of this device makes it ideal for high abuse applications. For use with 1/2", 5/8"** or 3/4"** throw latchbolts in hollow metal frame applications.
3/4" PK keeper standard
712-75 24D 630 LBMLCM HES Electric Strikes, Bolts, Magnet
Regular Price $1,392.00 -51% Special Price $685.98
Availability: Available for Order
SKU
HAN1007127524D630LBMLCM
Fail Secure, Complete 24VDC Electric Strike, 3/4" Keeper, Metal Frame, Latchbolt & Locking Cam Monitor, Satin Stainless Steel
Description
Specifications
| Series | 700 Series Electric Strikes |
|---|---|
| Vendor | ASSA Abloy |
| Manufacturer | HES |
| Application | 3/4" Latchbolt |
| BAA Qualified | Yes |
| Base Material | Stainless Steel |
| Fire Rating | 3 Hours {A} |
| Grade | Grade 1 |
| Installation | Commercial |
| Limited Warranty | 5 Years |
| Origin | USA |
| Finish Family | Matte Silver |
| Configuration | Centered |
| Faceplate Size | 4-7/8" x 1-1/4" |
| For Use With | Cylindrical Locks, Mortise Exit and Latch Locks |
| Frame Application | Metal |
| Holding Force | 1500 lbs. |
| Keeper Size | 3/4" |
| AMP Draw | .15 Amps |
| Function | Fail Secure |
| Operating Voltage | 24 VDC |
| Switch Type | Latch, Keeper Deadlocked Status |
Details
The 700 series is a 3 hour fire-rated, industrial grade electric strike designed for extreme heavy duty applications.
- UL 10C fire-rated, 3 hour single door (fail secure only)
- UL 10C fire-rated, 3 hour double door fire-rated (fail secure only)
- CAN4-S104 (ULC-S104) fire door conformant
- UL1034, burglary-resistant listed
- UL 296 (6th Edition) listed
- ANSI/BHMA A156.31, Grade 1
- New York City accepted
- NFPA-252 fire door conformant
- ASTM-E152 fire door conformant
- RoHS compliant
The all stainless steel construction of this device makes it ideal for high abuse applications. The 712 series is designed to accommodate 1/2" throw latchbolts, and the 712-75 is designed to accommodate 3/4" latchbolts.

