The 742-75 series is a 3 hour fire-rated, industrial grade electric strike designed for extreme heavy duty applications. The all stainless steel construction of this device makes it ideal for high abuse applications. The 742-75 series comes standard with a variety of brackets to accommodate all major mortise and cylindrical locks with up to a 3/4" throw latchbolts.
742-75 24D 630 HES Electric Strikes, Bolts, Magnet
Regular Price $1,199.00 -51% Special Price $590.87
Availability: Available for Order
SKU
HAN1007427524D630
Fail Secure, Complete 24VDC Electric Strike, 3/4" Keeper, Metal Frame, Satin Stainless Steel
Description
Specifications
| Series | 742 Series Electric Strikes |
|---|---|
| Vendor | ASSA Abloy |
| Manufacturer | HES |
| Application | 3/4" Latchbolt |
| BAA Qualified | Yes |
| Base Material | Stainless Steel |
| Fire Rating | 3 Hours {A} |
| Grade | Grade 1 |
| Installation | Commercial |
| Limited Warranty | 5 Years |
| Origin | USA |
| Finish Family | Matte Silver |
| Configuration | Universal |
| Faceplate Size | 4-7/8" x 1-1/4" |
| For Use With | Cylindrical Locks, Mortise Exit and Latch Locks |
| Frame Application | Metal |
| Holding Force | 1500 lbs. |
| Keeper Size | 3/4" |
| AMP Draw | .15 Amps |
| Function | Fail Secure |
| Operating Voltage | 24 VDC |
Details
The 742 Series is an industrial grade electric strike.
UL 10C fire-rated, 3 hour single door (fail secure only)
UL 10C fire-rated, 1-1/2 hour double door (fail secure only)
CAN4-S104 (ULC-S104) fire door conformant
UL1034, burglary-resistant listed
UL 294 (6th Edition) listed
ANSI/BHMA A156.31, Grade 1
NFPA-252 fire door conformant
ASTM-E152 fire door conformant
The 742 Series is a 3 hour fire-rated electric strike that is designed for extreme heavy duty applications. It is designed completely of stainless steel and it makes it ideal for high abuse applications.

