The 4500C series electric strike is designed for installation in 2" UL 10C fire-rated frames with 1/2" drywall penetration. The 4500C features a low profile 1-3/8" depth, heavy-duty stainless steel construction. Its strength is derived from a unique keeper pin locking design, enabling the 4500C to exceed the ratings of the frame, door and locking hardware.
Each Complete Pac conveniently paris the reliabilty of an HES electric strike with the flexibility of multiple faceplates in a single simple package. The 4500C includes a 4500 strike body and two interchangeable faceplates to accommodate most cylindrical and mortise latchbolts (without deadbolts).
4500C-630-LBM HES Electric Strikes, Bolts, Magnet
Regular Price $1,070.00 -51% Special Price $527.30
Availability: 77 available for order
SKU
HAN1004500CLBM630
Grade 1 Electric Strike, Fail Safe/Fail Secure, 12/24 VDC, Low Profile, Fire Rated, Latchbolt Monitor, Satin Stainless Steel
Description
Specifications
| Series | 4500C Series Electric Strikes |
|---|---|
| Vendor | ASSA Abloy |
| Manufacturer | HES |
| Application | 3/4" Latchbolt |
| BAA Qualified | Yes |
| Base Material | Stainless Steel |
| Fire Rating | 3 Hours {A} |
| Grade | Grade 1 |
| Installation | Commercial |
| Limited Warranty | 5 Years |
| Origin | USA |
| Finish Family | Matte Silver |
| Configuration | Universal |
| Faceplate Size | 4-7/8" x 1-1/4" |
| For Use With | Cylindrical Locks, Mortise Exit and Latch Locks |
| Frame Application | Metal or Wood |
| Holding Force | 3000 lbs. |
| Keeper Size | 3/4" |
| AMP Draw | .24 @ 12V .12 @ 24V |
| Function | Fail Safe/Fail Secure |
| Operating Voltage | 12/24 VDC |
| Switch Type | Latchbolt Monitor |
Details
The low profile, heavy duty, fire-rated solution.
Standard Features
- Stainless steel construction
- Tamper-resistant
- Static strength: 1,500 lbs
- Dynamic strength: 100 ft-lbs
- Endurance: 1 million cycles
- Field selectable fail secure/fail safe
- Two faceplates provided to accommodate a variety of locksets
- Non-handed
- Internally mounted solenoid
- Accommodates up to a 3/4" latchbolt
- Strike body depth: 1-3/8"
- Plug-in connector
- Trim enhancer
- Full keeper shims for horizontal adjustment
Optional Features
- LBM Latchbolt monitor
- LBSM Latchbolt strike monitor
Finishes
- 605 Bright Brass
- 606 Satin Brass
- 612 Satin Bronze
- 613 Bronze Toned
- 629 Bright Stainless Steel
- 630 Satin Stainless Steel
The 4500C features a low profile 1-3/8" depth, heavy-duty stainless steel construction. Its strength is derived from a unique keeper pin locking design, enabling the 4500C to exceed the ratings of the frame, door and locking hardware.

