ACCENTRA 4600LN cylindrical locks are the idea choice for a wide variety of commercial applications where consistent quality, ease of use and installation are required at an economical price. The 4600LN Series is certified to ANSI/BHMA Grade 2 standards and is UL Fire Listed for all functions insuring reliability and peace of mind.
MO4604LN 626 ACCENTRA Locks, Cylinders, Cores, Keyblank
Regular Price $179.00 -51% Special Price $88.21
Availability: Available for Order
SKU
YAL200MO4604LN626
MO4604LN 626 ACCENTRA Locks, Cylinders, Cores, Keyblank is available to buy in increments of 1
Grade 2 Entry Cylindrical Lock, Monroe Lever, Conventional Cylinder, Satin Chrome Finish, Non-handed
Description
Specifications
| Series | ACCENTRA 4600LN Series Grade 2 Cylindrical Lever Locks |
|---|---|
| Vendor | ASSA Abloy |
| Manufacturer | ACCENTRA |
| ANSI | F82A |
| Base Material | Brass, Bronze |
| Fire Rating | 3 Hours {A} |
| Grade | Grade 2 |
| Installation | Commercial |
| Limited Warranty | 3 Year Warranty |
| Origin | United States |
| Finish Family | Matte Silver |
| Cylinder Type | Conventional Cylinder |
| Handing | Non-Handed |
| Lever/Knob Design Family | Curved Lever |
| Bolt Projection | 1/2" |
| Door Thickness | 1-3/8" to 1-3/4" |
| Function | 04-Entry/Office |
| Lock Face Size | 2-1/4" x 1-1/8" |
| Screws | Wood/Machine Screws |
| Std. Strike Type | ANSI Strike |
| UL Listing | ANSI A156.2, Series 4000, Grade 2, UL Listed |

