The SARGENT 6500 Line is a standard duty key-in-lever lock designed to exceed the requirements of ANSI A156.2 Series 4000 Grade 2.
28LC-65G05 KL 26D Sargent Locks, Cylinders, Cores, Keyblank
Regular Price $325.00 -52% Special Price $156.52
Availability: 1 available for order
SKU
SAR10028LC65G05KL26D
Grade 2 Entrance/Office Cylindrical Lock, L Lever, Conventional Less Cylinder, Satin Chrome Finish, Non-handed
Description
Specifications
| Series | 6500-Line Bored Lever Locks |
|---|---|
| Vendor | ASSA Abloy |
| Manufacturer | Sargent |
| Application | Medium Duty Cylindrical |
| ANSI | F109 |
| Base Material | Brass, Bronze |
| Fire Rating | 3 Hours {A} |
| Grade | Grade 2 |
| Installation | Commercial |
| Limited Warranty | 10 Year Warranty |
| Origin | United States |
| Finish Family | Matte Silver |
| Cylinder Type | Less Cylinder |
| Handing | Non-Handed |
| Lever/Knob Design Family | Straight Return Lever |
| Bolt Projection | 1/2" |
| Door Thickness | 1-3/8" to 1-3/4" |
| Function | 05-Entrance/Office |
| Lock Face Size | 2-1/4" x 1-1/8" |
| Screws | Wood/Machine Screws |
| Std. Strike Type | ANSI Curved Lip Strike |
| UL Listing | ANSI A156.2, Series 4000, Grade 2, UL Listed |
Details
Windstorm certified and has several function options.
- For Doors: 1-3/8" (35mm) to 1-3/4" (44mm) only
- Backset: 2-3/4" (70mm) standard; 2-3/8" (60mm) optional (20- Prefix)
- Cylindrical Housing: Steel zinc dichromate finish
- Front: Wrought brass and stainless steel;
- 2-1/4" (57mm) x 1-1/8"(29mm)
- Strike: 600 Curved Lip, Brass or Stainless Steel Standard, 808 ANSI Curved Lip available (28- prefix), 505 Full Lip strike available (14- prefix)
- Hand: Universal, not handed
- Latch: Brass 1/2" (13mm) throw
- Keys: Two, nickel silver
- Cylinder: Brass, 6 pin, LA keyway standard
- Finishes : 3, 4, 10, 10B, 26, 26D
- (No Split Finish)
- Door Prep: ANSI A115.2 (161) Modified
- Minimum Stile: 4-1/2" (114mm)
The SARGENT 6500 Line is a standard duty key-in-lever lock designed to exceed the requirements of ANSI A156.2 Series 4000 Grade 2.



















