Grade 1 Passage or Closet Mortise Lock, ALP Push/Pull Paddle, Non-Keyed, Field Reversible, Ligature Resistant, Satin Stainless Steel
8215 ALP 32D Sargent Locks, Cylinders, Cores, Keyblank
Regular Price $1,681.00 -52% Special Price $809.57
Availability: 20 available for order
SKU
SAR1008215ALP32D
Grade 1 Passage or Closet Mortise Lock, ALP Push/Pull Paddle, Non-Keyed, Field Reversible, Ligature Resistant, Satin Stainless Steel
Description
Specifications
| Series | 8200 Line Lever Mortise Locks |
|---|---|
| Vendor | ASSA Abloy |
| Manufacturer | Sargent |
| Application | Ligature Resistant |
| BAA Qualified | Yes |
| Base Material | Stainless Steel |
| Fire Rating | 2 Hours {B} |
| Grade | Grade 1 |
| Installation | Commercial |
| Limited Warranty | 10 Years |
| Origin | USA |
| Cylinder Type | Non-Keyed |
| Handing | Field Reversible |
| Bolt Projection | 3/4" Latch |
| Door Thickness | 1-3/4" |
| Function | 15-Passage or Closet |
| Lock Face Size | 8" x 1-1/4" |
| Screws | Combination |
| Std. Strike Type | ASA |
Details
Constructed with the highest quality components to provide maximum security, durability and performance.
Features:
- ANSI/BHMA Grade 2 certified for cycle and strength requirements
- UL-cUL listed for three-hour fire doors and windstorm applications
- Thru-bolted lever trim and strengthened cylinder retainer
- Available with security key systems (Degree, Signature, KESO, and XC)
- Available in 58 different functions, including electromechanical, security (freewheeling, security escutcheon, anti-vandal pull trim) and monitoring
- 6 lever designs, 2 roses/escutcheons designs, and 14 architectural finishes offered
- Available with behavioral health trim
- 10-year warranty
- Patented design and construction
Benefits:
- Strength & Reliability: Exceeds independent testing, making it the most durable mortise lock in the industry.
- Security: Security features provide resistance against unauthorized entry and vandalism.
- Flexibility & Aesthetics: Visual design with a variety of functions, lever designs and architectural finishes match a wide range of styles and make it perfect for all types of applications (such as offices, hospitals, behavioral health environments, schools/universities).
- Ease of Installation & Maintenance: Multifunctional lockbody makes switching functions easy and reduces inventory requirements.
Considered the industry benchmark for all mortise locks on the market today, the robust lock is an attractive solution with a multitude of lever and escutcheon styles available.
Instructions
- Video: 8200 Series Mortise Lock Installation
- 7800/8200 Series Mortise Lock w/VN1 Escutcheon Trim & V Series Indicators Installation Instructions
- 7800/8200 Series Mortise Lock w/Sectional Trim & V Series Indicators Installation Instructions
- 7800/8200 Series Mortise Locks Installation Instructions
- 7900/8200 Series Mortise Locks Installation Instructions

