A key-in-lever lock designed for standard duty commercial interior and exterior applications in public buildings, medical offices, hotels/motels and government facilities. Exceeds ANSI/BHMA A156.2 standards for cycling and durability.
28-7G05 LL 26D Sargent Locks, Cylinders, Cores, Keyblank
Regular Price $468.00 -52% Special Price $225.39
Availability: 121 available for order
SKU
SAR100287G05LL26D
Grade 2 Entrance/Office Cylindrical Lock, L Lever, Conventional Cylinder, Satin Chrome Finish, Non-handed
Description
Specifications
| Series | 7-Line Bored Lever Locks |
|---|---|
| Vendor | ASSA Abloy |
| Manufacturer | Sargent |
| ANSI | F109 |
| BAA Qualified | Yes |
| Base Material | Brass, Bronze |
| Fire Rating | 3 Hours {A} |
| Grade | Grade 2 |
| Installation | Commercial |
| Limited Warranty | 5 Year Warranty |
| Origin | United States |
| Finish Family | Matte Silver |
| Cylinder Type | Conventional Cylinder |
| Handing | Non-Handed |
| Lever/Knob Design Family | Straight Return Lever |
| Bolt Projection | 1/2" |
| Door Thickness | 1-3/4" |
| Function | 05-Entrance/Office |
| Lock Face Size | 2-1/4" x 1-1/8" |
| Screws | Wood/Machine Screws |
| Std. Strike Type | ANSI Curved Lip Strike |
| UL Listing | ANSI A156.2, Series 4000, Grade 2, UL Listed |
Details
Sargent's 7 Line Bored Lever Locks are designed with a solid feel and a precise lever action.
- For Doors: 1-3/4" (44mm) Thick Door standard Specify 1- for 1-3/8" (35mm) Thick Door
- Backset: 2-3/4" (70mm) Backset standard. Specify 20- for 2-3/8" (60mm) Backset
- Cylindrical Housing: Steel, zinc dichromate finish
- Front: Wrought brass or stainless steel; Standard — 2-1/4" (57mm) x 1-1/8" (29mm), with 2-3/4" (70mm) backset Specify 20- for 2-1/4" (57mm) x 1" (25mm), with 2-3/8" (60mm) backset
- Strike: Wrought brass or stainless steel 2-3/4" Curved Lip Strike standard 4-7/8" Curved Lip (28-) and 2-1/4" Full Lip (14-) Strikes Optional
- Hand: Non-handed — B, L, P lever designs Handed — G and Y Coastal Series lever designs
- Latch: Brass 1/2" (13mm) throw
- Keys: Two, nickel silver
- Cylinder: Brass, 6-pin, LA keyway standard Can be master keyed or grand master keyed
- Finishes: 03, 04, 09, 10, 10B, 10BE, 10BL 14, 15, 20D, 26 & 26D
- Door Prep: ANSI A115.2; Specify 20- for 160 Prep
A key-in-lever lock designed for standard duty commercial exterior and interior doors in offices, commercial interiors, medical clinics, government facilities and public buildings. Exceeds ANSI/BHMA A156.2 Standards for cycling and durability.

