| Series | 8270 Series Electrified Lever Mortise Locks |
|---|---|
| Vendor | ASSA Abloy |
| Manufacturer | Sargent |
| Color | Satin Chrome |
| BAA Qualified | Yes |
| Fire Rating | 2 Hours {B} |
| Grade | Grade 1 |
| Limited Warranty | 2 Years |
| Origin | USA |
| Cylinder Type | Sargent LFIC Prep, Less Core |
| Handing | Field Reversible |
| AMP Draw | 500mA Peak, 15mA Holding |
| Bolt Projection | 3/4" |
| Door Thickness | 1-3/4" |
| Function | 71-Electrical Fail Secure |
| Lock Face Size | 8" x 1-1/4" |
| Operating Voltage | 12VDC/24VDC |
| Power | Hard Wired |
| Screws | Combination |
| Std. Strike Type | ASA |
| Switch Type | Request to Exit |
60RX-8271-24V LL 26D Sargent Electric Lock
Regular Price $2,348.00 -52% Special Price $1,130.80
Availability: 93 available for order
SKU
SAR10060RX827124VLL26D
Grade 1 Electric Mortise Lock, Electrical Fail Secure Function, 12VDC/24VDC, 2-3/4 In. Backset, L Lever, L Rose, Sargent LFIC Prep Less Core, Field Reversible, Satin Chrome
Specifications
Details
Designed and constructed with high quality components to provide maximum security.
- For Doors 1-3⁄4" (44mm) thick standard. For doors over 1-3⁄4" (44mm), specify door thickness and panels (if any)
- Backset 2-3⁄4" (70mm) only
- Case 12 gauge heavy duty wrought steel, zinc dichromate plated. Thickness 7/64" (3mm) (.109")
- Outside Front Plate Brass, bronze or stainless steel. 8" (203mm) x 1-1⁄4" (31mm), ANSI Standard A115.1. Adjustable at any angle from flat to beveled 1⁄8" (3mm) in 2" (51mm)
- Springs High carbon steel
- Hubs for Knobs Sintered iron copper infiltrated
- Hubs for Levers Cold forged steel
- Hubs for Institutional Stainless steel (3- prefix)
- Latchbolt Stainless steel 3⁄4" (19mm) projection one-piece, anti-friction reversible latch
- Auxiliary Deadlatch Stainless steel, non-handed
- Deadbolt One-piece hardened stainless steel, with 1" (25mm) projection
- Hand Specify hand on order; easily field reversible (if no hand is specified RH will be provided)
- Strike Brass, bronze or stainless steel; ANSI Standard A115.1; curved lip, non-handed (strike box optional)
- Keys Two, nickel silver (control key or emergency key must be ordered when required)
- Cylinder Brass, size #41 (1-1/8") standard (except for Freewheeling, size #46 (1-3/4")). Available with SARGENT Signature, V-10, XC and KESO Security Systems
- Masterkeying Can be masterkeyed or grand masterkeyed. Construction keying available. LA standard keyway.
- Finishes 3, 4, 9, 10, 10B, 10BL,15, 20D, 26, 26D, 32, 32D Special finishes are available. (Contact factory for details)
- Classroom Security 38, 39, 40, 41 Functions (All mortise trim designs available except KE/LE 3 & 4 and PT trim or FE trim with 41 function)
- Stile 4-1/2" (114mm) minimum stile for 7800/8200, 4-3/4" (121mm) minimum stile for electrical function locks
- Door Prep ANSI A115.1 modified per template (see template for 7800/8200 lockbody & trim)
- Warranty 10 year limited warranty, 2 year limited warranty on electrified locks
The Sargent electrified 8270 series locks represent over a century of innovation and experience in manufacturing hardware and are the industry’s benchmark for mortise locks: Strong - Durable - Flexible – Innovative and Secure.

