The B600/700/800 Series are Schlage's highest grade deadbolt locks. Choose the 600 for Grade 1 security in high-traffic commercial applications. Choose the 700 or 800 and get standard a Primus XP controlled access cylinder (700) or Primus XP high security cylinder with UL 437 rating (800). A variety of functions and finishes makes the B600/700/800 Series a versatile choice for added security no matter where you use it.
B660P 643E Schlage Locks, Cylinders, Cores, Keyblank
Regular Price $336.00 -50% Special Price $169.34
Availability: 6 available for order
SKU
SCH100B660P643E
Grade 1 Single Cylinder Deadbolt, Conventional Cylinder, Aged Bronze Finish, Non-Handed
Description
Specifications
| Series | B600 Series Deadbolts |
|---|---|
| Vendor | Allegion |
| Manufacturer | Schlage |
| Color | Aged Bronze |
| ANSI | ANSI A156.36-2010 Grade 1 |
| BAA Qualified | Yes |
| Base Material | Various |
| Fire Rating | 3 Hours {A} |
| Grade | Grade 1 |
| Installation | Commercial |
| Limited Warranty | 3 Years |
| Origin | USA |
| Finish Family | Dark Bronze |
| Cylinder Type | Conventional Cylinder |
| Handing | Non-Handed |
| Bolt Projection | 1" |
| Door Thickness | 1-3/8" to 2-1/2" |
| Function | 660-Single Cylinder Deadbolt |
| Lock Face Size | 2-1/4" x 1-1/8" |
| Screws | Combination |
| Std. Strike Type | Flat Square Corner |
| UL Listing | UL10B/10C Listed |
Details
Built with Schlage's renowned strength, combining toughness with elegance to rank among the most durable in the industry.

