The B250 Series is a range of deadlatches designed for commercial applications. The B250 Series is ideally suited for storage cupboards and non-fire rated service ducts. The B250 is suitable for fire rated duct doors when fitted with a B160 Rose & Turn.
B250J 626 Schlage Locks, Cylinders, Cores, Keyblank
Regular Price $404.00 -50% Special Price $203.62
Availability: 40 available for order
SKU
SCH100B250JD626
Grade 2 Single Cylinder Deadlatch, Schlage FSIC Less Core, 2-3/8" Backset, Satin Chrome Finish
Description
Specifications
| Series | B250 Series Deadbolts |
|---|---|
| Vendor | Allegion |
| Manufacturer | Schlage |
| Grade | Grade 2 |
| Installation | Commercial |
| Limited Warranty | 10 Years |
| Finish Family | Matte Silver |
| Cylinder Type | Schlage FSIC Less Core |
| Bolt Projection | 1/2" Latch |
| Door Thickness | 1-1/2" - 2-1/8" |
| Function | 250-Single Cylinder Deadlatch |
| Lock Face Size | 2-1/4" x 1-1/8" |
| Std. Strike Type | T-Square Corner |
Details
Ideal for pool, apartment and condominium gates, utility panels and pipe chases.
- 9⁄16" (14 mm) throw deadlatch resists pry-in attacks and “shimming” of the latch
- Precision-built brass 6-pin cylinders with phosphor bronze springs and nickel silver pins ensure long life and smooth operation
- Tough nickel silver keys for smooth, long-lasting operation
- Exclusive concealed wood frame reinforcer protects wood jamb against kick-in attacks
- Cylinder collar reinforced with security inserts to resist wrenching and prying
- Thumbturn "holdback" feature retains the deadlatch in a retracted position when desired
Tough and reliable, the Schlage B250 Series has been considered the industry standard for tubular deadlatches for decades. Accepts Primus XP access control cylinder, Primus UL437 Listed high security cylinder, full size interchangeable core cylinder and Primus interchangeable core cylinder.

