Designed for industrial, commercial and institutional use, the ACCENTRA 5400LN Series heavy duty cylindrical lockset offers no compromises when it comes to rugged reliability and performance. With key construction features such as our Free Wheeling lever mechanism, wear resistant chassis plates, heavy duty lever return springs and through bolting, this Grade 1 trendsetter proves time and again why it's the favorite among architects and building owners who demand the highest standard of product quality.
AU5401LN 625 ACCENTRA Locks, Cylinders, Cores, Keyblank
Regular Price $844.00 -52% Special Price $406.47
Availability: 7 available for order
SKU
YAL200AU5401LN625
Grade 1 Passage/Closet Latch Cylindrical Lock, Augusta Lever, Non-Keyed, Bright Chrome Finish, Non-handed
Description
Specifications
| Series | ACCENTRA 5400LN Series Grade 1 Cylindrical Lever Locks |
|---|---|
| Vendor | ASSA Abloy |
| Manufacturer | ACCENTRA |
| Color | Bright Chrome |
| ANSI | F75 |
| Base Material | Brass, Bronze |
| Fire Rating | 3 Hours {A} |
| Grade | Grade 1 |
| Installation | Commercial |
| Limited Warranty | 7 Year Warranty |
| Origin | United States |
| Finish Family | Polished Silver |
| Cylinder Type | Non-Keyed |
| Handing | Non-Handed |
| Lever/Knob Design Family | Straight Return Lever |
| Bolt Projection | 1/2" |
| Door Thickness | 1-3/4" to 2" |
| Function | 01-Passage/Closet Latch |
| Lock Face Size | 2-1/4" x 1-1/8" |
| Screws | Wood/Machine Screws |
| Std. Strike Type | ANSI Strike |
| UL Listing | ANSI A156.2, Series 4000, Grade 1, UL Listed |
Instructions
- ACCENTRA 107S Schlage Cylinders Conversion Kit For 5400LN Series Cylindrical Locks Installation Instructions
- ACCENTRA 5400LN Series Cylindrical Locks Installation Instructions
- ACCENTRA 5400CK Series Cylindrical Locks Installation Instructions
- ACCENTRA 5400LN Series Cylindrical Locks 5490LN /491LN 12VDC/24VDC Electrified Wiring And Request To Exit Installation Instructions
We found other products you might like!
-
ND10S RHO 625 Schlage Locks, Cylinders, Cores, KeyblankRegular Price $669.00 -52% Special Price $368.42

