Unlock what's next in security with NexTouch commercial keypad door locks from Yale. The NexTouch keyless electronic door lock combines a modern look with durability that is perfect for your multi-family property, small business office space, retail storefront, hotel, airport, restroom, or mixed-use commercial building. With a heavy-duty design and ANSI/BHMA Grade 1 certification, NexTouch keypad locks provide durable and reliable security from Yale Door Locks - a trusted brand for over 170 years.
B-AU-NTB623-NR 626 ACCENTRA Integrated and Pushbutton
Regular Price $980.00 -52% Special Price $471.97
Availability: 224 available for order
SKU
YAL200BAUNTB623NR626
Grade 1 nexTouch Generation 3 Cylindrical Lock with Capacitive Touchscreen Keypad, No Deadbolt With Cylinder Override, SFIC Prep Less Core, Augusta Lever, Satin Chrome Finish, Non-Handed
Description
Specifications
| Series | ACCENTRA nexTouch Stand-Alone Locks |
|---|---|
| Vendor | ASSA Abloy |
| Manufacturer | ACCENTRA |
| Application | Capacitive Touchscreen |
| Color | Satin Chrome |
| ANSI | ANSI/BHMA A156.2, Series 4000 Grade 1, A117.1 |
| BAA Qualified | Yes |
| Fire Rating | 3 Hours |
| Grade | Grade 1 |
| Installation | Commercial |
| Limited Warranty | 3 Years |
| Finish Family | Matte Silver |
| Cylinder Type | SFIC Prep Less Core |
| Keypad Type | Capacitive Touchscreen |
| Handing | Non-Handed |
| Latch Backset Dimension | 2-3/4" |
| Lever/Knob Design Family | Straight Return Lever |
| Bolt Projection | 1/2" |
| Door Thickness | 1-3/4" |
| Function | No Deadbolt With Cylinder Override |
| Operating Voltage | 4 AA Batteries |
| Power | Battery Pack |
| Reader Technology | Keypad Only |
| Series Name | NexTouch (Generation 3) |
| Software | Accentra |
| Std. Strike Type | ANSI |
| UL Listing | UL/cUL Listed |
Instructions
- ACCENTRA nexTouch Deadbolt Lock NTD623/NTC643 Installation/Programming Instructions
- ACCENTRA nexTouch Cylindrical Keypad Locks NTB610/NTB620/NTB630/NTB640 Installation/Programming Instructions
- ACCENTRA NTX700 Controller Updater Installation Guide
- ACCENTRA nexTouch Exit Trim Keypad Locks NTT610/NTT620 Installation/Programming Instructions
- ACCENTRA nexTouch Interconnected Lock NTC623/NTC643 Installation/Programming Instructions
- ACCENTRA nexTouch Mortise Keypad Locks NTM610/NTM620/NTM630/NTM640 Installation/Programming Instructions
- ACCENTRA Multi-Family Management System Cloud-Based Software User Guide
- ACCENTRA Multi-Family Management System Using The HID Manager App Instructions
- ACCENTRA Multi-Family Management System Getting Started Guide
- ACCENTRA How To Start Using Your Mobile Device To Unlock Your Door Instructions
- ACCENTRA Multi Technology Input Credentials Information
- ACCENTRA Multi-Family Management System Configuration Application User Guide
- ACCENTRA Resident Managed Access Getting Started Guide

