This revolutionary Grade 2 lockset boasts design features such as a vandal resistant Free Wheeling lever mechanism and adjustable door thickness that makes installation a breeze. Through bolting gives the 5300LN a secure fit that resists shaking and rattling. With three lever designs and twelve different finishes, you have the ability to match any decor.
PB5305LN ICLC 626 ACCENTRA Locks, Cylinders, Cores, Keyblank
Regular Price $464.00 -52% Special Price $223.46
Availability: 22 available for order
SKU
YAL200PB5305LN1210LC626
Grade 2 Storeroom/Closet Cylindrical Lock, Pacific Beach Lever, LFIC 6-Pin Less Core, Satin Chrome Finish, Non-handed
Description
Specifications
| Series | ACCENTRA 5300LN Series Grade 2 Cylindrical Lever Locks |
|---|---|
| Vendor | ASSA Abloy |
| Manufacturer | ACCENTRA |
| Color | Satin Chrome |
| ANSI | F86 |
| Base Material | Brass, Bronze |
| Fire Rating | 3 Hours {A} |
| Grade | Grade 2 |
| Installation | Commercial |
| Limited Warranty | 5 Year Warranty |
| Origin | United States |
| Finish Family | Matte Silver |
| Cylinder Type | LFIC 6-Pin Less Core |
| Handing | Non-Handed |
| Lever/Knob Design Family | Curved Return Lever |
| Bolt Projection | 1/2" |
| Door Thickness | 1-3/4" to 2" |
| Function | 05-Storeroom/Closet |
| Lock Face Size | 2-1/4" x 1-1/8" |
| Screws | Wood/Machine Screws |
| Std. Strike Type | ANSI Strike |
| UL Listing | ANSI A156.2, Series 4000, Grade 2, UL Listed |
Instructions
- ACCENTRA 108S Conversion Kit For Schlage/Corbin Russwin Cylinders with 4700LN/5300LN/nexTouch Series Cylindrical Locks Installation Instructions
- ACCENTRA 4700LN/5300LN Series Cylindrical Locks Installation Instructions
- ACCENTRA 4700LN/5300LN Series Cylindrical Locks 4790LN/4791LN/5390LN/5391LN 12VDV/24VDC Installation Instructions

