ACCENTRA 8800 Series Mortise Locks are designed and manufactured for uncompromising strength and durability in a range of commercial applications. Lock installation is made easy with quick lever handing, field reversible latchbolt and standard nonhanded strike. The 8800 Series Mortise Lock offers a new measure of security, featuring a reinforced stainless steel deadbolt, heavy-duty, vandal-resistant trim and ANSI/BHMA Grade 1 certification for long life and durability.
CRCN8801FL 630 ACCENTRA Locks, Cylinders, Cores, Keyblank
Regular Price $1,062.00 -52% Special Price $511.46
Availability: Available for Order
SKU
YALCRCN8801FL630
Grade 1 Passage or Closet Mortise Lock, Carmel Lever, CN Escutcheon, Satin Stainless Steel Finish
Description
Specifications
| Series | ACCENTRA 8800 Series Grade 1 Mortise Locks |
|---|---|
| Vendor | ASSA Abloy |
| Manufacturer | ACCENTRA |
| Color | Satin Stainless Steel |
| Base Material | Stainless Steel |
| Fire Rating | 3 Hours {A} |
| Grade | Grade 1 |
| Installation | Commercial |
| Limited Warranty | 10 Years |
| Finish Family | Matte Silver |
| Bolt Projection | 3/4" |
| Door Thickness | 1-3/4" |
| Function | 01-Passage/Closet Latch |
| Lock Face Size | 8" x 1-1/4" |
| Std. Strike Type | ASA |

